Начало » Новини » Интервю с Александър Маджиров за в. Капитал

Интервю с Александър Маджиров за в. Капитал

11 януари 2012

Инвеститорите още са подозрителни към риска


Според Александър Маджиров, портфолио мениджър в "ОББ Асет мениджмънт", нискорисковиите фондове трудно успяват да бъдат адекватна конкуренция на депозитите, макар да имат много предимства. Маджиров подчерта, че някои от тях са постигнали доходност за 12 месеца сходна с тази на едногодишен влог, но пък при тях можеш да изтеглиш парите си по всяко време, без да губиш доходност.


Според Маджиров все по-популярни стават "систематични инвестиционни планове", при които всеки месец се влага малка сума за управление. Той очаква първите две тримесечия на тази година да са доста трудни за пазарите и икономиката, но тъй като централните банки вероятно ще продължат да наливат ликвидност, това ще засили страховете от инфлация и може да се превърне в причина за ръст на борсите.


Акциите носят загуби

По-голяма част от фондовете, показали положителен резултат за 12 месеца назад, са такива, които инвестират в инструменти с фиксиран доход – депозити, облигации. Сред схемите с най-голяма загуба преобладават насочените към акции, и то на външни пазари – като "Стандарт инвестмънт международен" (-35.5%), "ПФБК Восток" (-32%), "Стандарт инвестмънт високодоходен" (-30%), както и "Статус финанси" (-29.3%). Последният е ориентиран към акции на финансови компании като банки и застрахователи.


Доста висок риск за инвестициите имат част от фондовете – това се измерва чрез стандартно отклонение и процентът му показва с колко може да варира доходността. Колкото е по-висока стойността, толкова е по-вероятно доходът да се повиши или понижи. Близо 30 на сто отклонение например имат фондовете на "Съгласие асет мениджмънт" - "Профит" и "Престиж", макар последният да е с балансиран рисков профил. Около тези стойности се движат и рисковите граници на "Актива високодоходен фонд", "Актива балансиран фонд", "Инвест актив" и "ПФБК Восток" - последният е ориентиран основно към руския пазар.

Цялото интервю можете да прочетете на интернет страницата на в.Капитал: http://www.capital.bg/biznes/finansi/2012/01/10/1742091_nuleva_godina_za_vzaimnite_fondove/




Важно: “ОББ Асет Мениджмънт” АД уведомява инвеститорите, че закупуването на акции и дялове на колективните инвестиционни схеми управлявани от “ОББ Асет Мениджмънт” АД може да донесе на инвеститора приход, но носи и риск да не си възстанови пълния размер на вложените средства. Стойността на акциите и дяловете, и доходът от тях могат да се понижат и не се гарантират печалби. Инвестициите в акции на инвестиционни дружества и договорни фондове не са гарантирани от гаранционен фонд, създаден от държавата или с друг вид гаранция. Предишните резултати от дейността нямат по необходимост връзка с бъдещите резултати на фондовете.